ebanda.pl
Czym się w ogóle zajmujemy? 0
Czym się w ogóle zajmujemy?

Rękodzieło to moja pasja, która z czasem zamieniła się także w pracę. Zaczęłam szyć całkiem przypadkowo podczas pandemii. Nie było to tak, że wstałam rano i powiedziałam do siebie: "od dzisiaj będę szyć i zarabiać na tym pieniądze". Więcej na temat tego jak doszło do założenia Bandy zdradzam w poprzednim wpisie. W tym wpisie chcę przybliżyć co to jest w ogóle rękodzieło i czym różni się od masowej produkcji. Zapraszam do lektury.

 

 

Czym się w ogóle zajmujemy? Co to jest rękodzieło?

 

W Bandzie szyjemy rękodzielnicze produkty: nerki, gumki, plecaki etc. Cofnijmy się jednak za sam początek. Czym jest w ogóle rękodzieło? Rękodzieło to działalność twórcza i manualna, w której przedmioty są wytwarzane ręcznie przy użyciu różnych technik i narzędzi. Jest to forma sztuki i rzemiosła, w której indywidualne umiejętności, kreatywność i precyzja są wykorzystywane do tworzenia unikalnych i pięknych przedmiotów.


 

Czy rękodzieło może nieść ze sobą osobisty charakter? Co to znaczy?

 

Zdecydowanie może :) Każdy rękodzielnik ma swoje unikalne umiejętności i doświadczenie, które wpływają na sposób tworzenia przedmiotów. Użyte techniki, precyzja i warsztatowe tajniki sprawiają, że każdy produkt jest wyjątkowy. Na przykład u nas każda z dziewczyn ma swój troszkę odmienny sposób na uszycie nerki lub jej elementu i jednym rzutem oka są wstanie ocenić kto szył daną rzecz, to taki ślad DNA ;) Jako twórcy mamy kontrolę nad wyborem materiałów, które będą używane do tworzenia nerek tak, aby dana rzecz spełniała swoje zadanie. Sam proces powstawania nowego produktu to ekscytująca podróż i odzwierciedlenie charakteru i kreatywności tworzącej go osoby. 

 

Czym różni się masowa produkcja od rękodzielniczej?

 

Przede wszystkim to są zupełnie dwa różne podejścia do tworzenia przedmiotów. Produkt rękodzielniczy jest wytwarzany przez konkretną osobę w ograniczonej ilości, bardzo często z designem niedostępnym w sklepach tzw. sieciówkach, gdzie stawia się na jednorodność. Jakość produktu rękodzielniczego to zupełnie inna bajka niż produkt masowy. Rękodzielnik ma pełną kontrolę nad procesem, może skupić się na detalach, precyzji i używaniu wysokiej jakości materiałów. Przedmioty masowo produkowane często są produkowane szybko i tanio, co może wpływać na jakość wykonania i trwałość. Rękodzielnicza nerka wymaga także czasu i zaangażowania. Rękodzielnik poświęca o wiele więcej czasu na tworzenie jednego przedmiotu, dbając o każdy detal. W masowej produkcji celem jest jak najszybsze i efektywne wytwarzanie, dlatego procesy są zautomatyzowane.

 

Nie jest to tajemnicą, że przedmioty handmade często mają wyższe ceny ze względu na indywidualność, wysoką jakość wykonania i unikalny charakter. Przedmioty masowo produkowane są zazwyczaj tańsze, ponieważ produkowane są w większych ilościach i korzystają z procesów masowych. Co bardzo ważne rękodzieło jest postrzegane jako bardziej ekologiczna alternatywa. Jako mała firma ograniczamy zużycie energii i odpadów, a także racjonalnie zarządzamy zużywaniem materiałów. W przemyśle masowej produkcji często występuje wykorzystywanie surowców w dużej skali, generowanie odpadów i emisja gazów cieplarnianych.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl